miercuri, 16 decembrie 2020

Echipa Manchester City a obţinut doar o remiză pe teren propriu, scor 1-1, în compania formaţiei West Bromwich Albion, ocupanta penultimului loc în clasament, marţi seara, într-o partidă din cadrul etapei a 13-a a campionatului de fotbal al Angliei. City a deschis scorul în minutul 30, prin Ilkay Gundogan, însă oaspeţii au restabilit egalitatea imediat după pauză, în urma unui autogol al fundaşului Ruben Dias, care a deviat în propria poartă şutul lui Semi Ajayi. Într-un alt meci disputat marţi, Wolverhampton Wanderers s-a impus pe propria arenă, cu 2-1, în faţa echipei Chelsea Londra, graţie golurilor lui Daniel Podence (66) şi Pedro Neto (90+5). Golul londonezilor a fost marcate de Olivier Giroud (49). Miercuri au loc partidele Leeds United - Newcastle United, Leicester City - Everton, Arsenal Londra - Southampton, Fulham - Brighton, West Ham United - Crystal Palace şi FC Liverpool - Tottenham Hotspur, în timp ce joi sunt programate întâlnirile Aston Villa - Burnley şi Sheffield United - Manchester United. Clasament: 1. Tottenham Hotspur 25 puncte (12 meciuri) 2. FC Liverpool 25 puncte (12 meciuri) 3. Leicester City 24 puncte (12 meciuri) 4. Southampton 23 puncte (12 meciuri) 5. Chelsea Londra 22 puncte (13 meciuri) 6. Manchester City 20 puncte (12 meciuri) 7. West Ham United 20 puncte (12 meciuri) ... AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea) Articol original

👍 Fotbal: Campionatul Angliei - Manchester City, ţinută în şah pe teren propriu de penultima clasată