sâmbătă, 20 februarie 2021

Fotbal: Wolfsburg şi-a consolidat poziţia a treia în Bundesliga

Echipa VfL Wolfsburg a obţinut o victorie categorică în deplasare, cu scorul de 3-0, în faţa nou promovatei Arminia Bielefeld, vineri seara, în partida de deschidere a etapei a 22-a a campionatului de fotbal al Germaniei. Internaţionalul elveţian Renato Steffen a reuşit o dublă pentru "lupi", în minutele 29 şi 47, ultima reuşită a oaspeţilor aparţinându-i lui Maximilian Arnold, care a trimis balonul în poartă cu un şut superb de la 20 m, în minutul 54. Wolfsburg, care a suferit doar două înfrângeri de la debutul sezonului şi este neînvinsă de opt etape, şi-a consolidat cu această ocazie poziţia a treia în clasament, distanţându-se la 3 puncte de Eintracht Frankfurt, care va primi sâmbătă vizita liderului Bayern Munchen, în timp ce Arminia Bielefeld, care luptă pentru evitarea retrogradării, rămâne pe locul 16. Sâmbătă mai sunt programate partidele SC Freiburg - Union Berlin, Borussia Moenchengladbach - FSV Mainz, FC Koln - VfB Stuttgart şi Schalke 04 - Borussia Dortmund. Etapa se va încheia duminică, zi în care vor avea loc meciurile FC Augsburg - Bayer Leverkusen, Hertha Berlin - RB Leipzig şi Hoffenheim - Werder Bremen. Clasament: 1. Bayern Munchen, 49 puncte, 2. RB Leipzig, 44 puncte, 3. VfL Wolfsburg, 42 puncte, 4. Eintracht Frankfurt, 39 puncte, 5. Bayer Leverkusen, 36 puncte, 6. Borussia Dortmund, 33 puncte, etc. AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)  Articol original

👍 Fotbal: Wolfsburg şi-a consolidat poziţia a treia în Bundesliga