Impact economic important - Șefa Mirabela Grădinaru și-a făcut partid în familie. Partenera președintelui Dan a fost omul numărul 1 în primul USR

Poza pentru articolul Șefa Mirabela Grădinaru și-a făcut partid în familie. Partenera președintelui Dan a fost omul numărul 1 în primul USR

Economie: Informațiile economice recente capătă contur prin analiza prezentată în continuare.

Sinteză rapidă: Contextul financiar și implicațiile pentru economia românească.

Mirabela Grădinaru încearcă, din răsputeri, să fie o prezență discretă în viața publică. A preluat cu succes rolul femeii din umbră, care-și direcționează soțul ajuns președinte al României. Dacă pentru cei mai mulți dintre români, iubita șefului statului e o persoană simplă, care nu interferează cu activitățile lui Nicușor Dan, realitatea pare să fie alta. Sunt multe figuri publice care susțin că eminența cenușie a familiei este Mirabela. Și dacă ar fi să dăm timpul înapoi, această „facțiune” pare să aibă dreptate.

Alte articole pe același subiect: Vizită oficială sau excursie familială? Nicușor Dan l-ar putea concura pe Klaus Iohannis în calitate de prim turist al țării

Mirabela Grădinaru, creatoarea din umbră a USR

Începuturile Uniunii Salvați Bucureștiul (USB) transformată ulterior în Uniunea Salvați România (USR) sunt percepute și cu debutul lui Nicușor Dan în politica mare. Practic, pentru cei mai mulți dintre români, USB și USR sunt partidele pe care le-a adus pe lumea actualul președinte al României. În realitate datele problemei sunt diferite. Surse din interiorul partidului susțin că Nicușor Dan a fost doar interfața, doar imaginea. În spate a existat o echipă în care Mirabela Grădinaru a avut un rol esențial. Partenera de viață a președintelui a muncit din greu pentru a-și propulsa iubitul în prim planul vieții politice autohtone. Și, în mod evident, a reușit.

De altfel, atunci când are ocazia să vorbească despre viața sa privată, Nicușor Dan scoate în evidență rolul important al Mirabelei Grădinaru în parcursul său politic. Într-o întâlnire cu Denise Rifai la „40 de întrebări”, președintele și-a lăudat iubita și a menționat că aceasta a fost unul dintre pilonii începuturilor USR.

Citește și: Nicușor Dan, desant cu familia la vizita oficială în Austria. Fiul președintelui i-a lăsat pe jurnaliștii austrieci cu gura căscată, ce a putut să facă micuțul Antim VIDEO

Nicușor Dan: Este președintele fondator

Șeful statului a vorbit la superlativ despre consoarta sa, afirmând că este foarte mândru de ea. Dan a amintit celor care au uitat că Mirabela Grădinaru este primul președinte al USR, partid aflat astăzi la guvernarea României:

„Sunt foarte mândru ori de câte ori este expusă public. Nu trebuie să uităm că este președintele fondator al USR-ului, pentru că eu am fost al USB-ului și, la acel moment, a fost nevoie de două partide. Am mare încredere în Mirabela, care are acum o poziție publică din care poate transmite mesaje. Nu se consultă cu mine înainte de a vorbi și nici eu nu verific ce a spus, dar am toată încrederea în ea.”, s-a destăinuit președintele Dan la emisiunea „40 de întrebări cu Denise Rifai”, de la Kanal D.

V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe Good Headlines!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche