Actualitate românească - Râsul care nu mai e râs

Poza pentru articolul Râsul care nu mai e râs

Romania: Situația actuală din România capătă contur prin detaliile oferite aici.

Pe scurt: Ce trebuie să știi despre situația actuală din țară.

Am auzit și m-am prăpădit de râs. Cică președintele nu are avion. Nu că nu e nou. Nu că e vechi. Nu. Nu are deloc. Și m-am uitat la tavan, poate cade vreun răspuns de acolo, odată cu tencuiala. M-am uitat la mine, poate nu am înțeles bine. M-am uitat la cifre. Alea mari. Urâte. Recidiviste. Trei sute de miliarde de euro împrumutate. Nu trei lei, nu trei milioane, nu o roată de rezervă pentru Dacie. Trei sute de miliarde.

Unde sunt banii?

Și noi stăm și ne scărpinăm în buzunarul gol al statului și spunem, cu o inocență de miel dus la abator: „Nu sunt bani pentru avion.” Măi băieți… Din 300 de miliarde nu s-a găsit măcar unul care să zboare? Un avion mai modest, așa, cu scaune curate și motoare care pornesc din prima? Nu trebuia să fie de aur, nu trebuia să fie cu jacuzzi și pian. Doar să ducă un președinte dintr-o țară care se vrea respectată. Unde sunt banii? Nu întreb cu furie. Întreb cu uimirea copilului care și-a pus pușculița sub pat și dimineața a găsit doar praful. S-au dus pe consultanțe? Pe studii de fezabilitate despre cum să nu faci nimic? Pe contracte umflate ca ego-urile? Pe sinecuri, pe amante, pe nepoți, pe pile și pe prietenii „de partid”?

Hoția mănâncă tot

Că avionul nu mănâncă mult. Dar hoția mănâncă tot. Și atunci râd. Râd ca să nu urlu. Râd pentru că dacă n-aș râde, ar trebui să plâng pentru o țară în care nu mai e nimic normal, dar totul e explicat doct, cu PowerPoint. Trăim într-o Românie în care: – nu sunt bani pentru avion, – nu sunt bani pentru spitale, – nu sunt bani pentru școli, dar sunt bani pentru tăcere. Multă tăcere. Ni se spune că „nu se poate”. Dar nu ni se spune unde s-a putut.

Și poate că adevărul e mai simplu și mai crud: nu că președintele nu are avion, ci că statul nu mai are rușine. Iar noi, poporul, stăm pe pistă, cu valizele goale, și ne mirăm, râzând amar, cum o țară întreagă a ajuns să fie condusă fără direcție, fără avion și, mai ales, fără destinație.

Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche