Context sportiv detaliat - DECLARAȚII Președintele U Cluj, replică după scandalul cu rivalii de la CFR Cluj: „Asta am înțeles de la Cristiano Bergodi!”

Poza pentru articolul DECLARAȚII Președintele U Cluj, replică după scandalul cu rivalii de la CFR Cluj: „Asta am înțeles de la Cristiano Bergodi!”

Sport: Știrea sportivă capătă contur prin detaliile și reacțiile oferite aici.

Pe scurt: Rezultatul competiției și contextul detaliat al performanței.

Finalul derby-ului dintre CFR Cluj și Universitatea Cluj, câștigat de formația din Gruia cu 3-2, s-a terminat cu un scandal în toată regula, cu Cristiano Bergodi în rolul principal.

Tehnicianul italian a fost eliminat după o reacție nervoasă la adresa unor jucători ai gazdelor.

Conducerea celor de la „U” a reacționat

După meci, președintele Universității Cluj, Radu Constantea, a intervenit telefonic și a explicat poziția clubului față de incident. Oficialul a precizat clar că, în acest moment, nu se pune problema unei despărțiri de Bergodi, deși a admis că reacția antrenorului nu a fost una justificată.

Constantea a spus că este important să se înțeleagă contextul în care a apărut conflictul și a indicat că, din informațiile primite ulterior, tensiunile ar fi fost alimentate de injurii venite dinspre teren. Potrivit acestuia, asta este explicația pe care a înțeles-o din discuțiile purtate ulterior.

Poza pentru articolul DECLARAȚII Președintele U Cluj, replică după scandalul cu rivalii de la CFR Cluj: „Asta am înțeles de la Cristiano Bergodi!”

Președintele lui U Cluj a mai spus că nu a discutat imediat cu Bergodi după meci și că o analiză internă va avea loc după apariția raportului oficial al arbitrilor. Clubul se așteaptă la o suspendare însă.

Totodată, Constantea a respins ideea unei reacții impulsive din partea conducerii și a insistat că Bergodi nu este un antrenor cunoscut pentru astfel de ieșiri. Din acest motiv, Universitatea Cluj va lua o decizie abia după o discuție directă cu tehnicianul și după verdictul Comisiei de Disciplină, spune acesta.

În plan sportiv, oficialul a considerat că echipa sa s-a învins singură la Cluj, prin greșeli defensive.

”Trebuie să vedem un pic și ce a declanșat totul. Nu trebuia să aibă această reacție. Nu am detalii prea multe. Era tensiune destul de mare și am plecat. Nu am mers la vestiar pentru a nu crea o tensiune și mai mare. Nu am avut o discuție cu Cristiano. Au fost niște scene destul de reprobabile.

„Nistor a spus că injuriile adresate nu au fost către el, ci către Cristiano”

Nistor a spus că injuriile adresate nu au fost către el, ci către Cristiano. Mi-e greu să comentez acum. Sunt niște supoziții. Nu susțin reacția lui, dar nici acum să le luăm așa… Injuriile sunt o agresiune verbală. Sincer, declarația domnului Pancu nu are nicio legătură. Aș comenta acum, dar nu e indicat. Mâine dimineață când va vedea declarațiile pe care le-a dat, o să vadă cu nu au nicio legătură. O să vedem și ce scrie în raport, ne așteptăm să fie o suspendare, dar sperăm că în limita regulamentului.

Nu (n.r. – dacă se gândesc să-l demită pe Bergodi). Prima oară vreau să am o discuție cu el, să vedem ce a declanșat această ieșire. Nu e genul de om care să aibă asemenea ieșiri. Există o cauză declanșatoare din punctul acesta de vedere. Așteptăm decizia Comisiei. Sperăm ca numărul de etape să fie conform cu regulamentul. Cred că ne-am bătut singuri, am controlat meciul, am avut ocazii destul de mari. Am pus presiune, dar am făcut un cadou mare înainte de finalul primei reprize. În repriza a doua, am făcut un meci bun, am avut ocazii. Ne-am bătut singuri.”, a spus Constantea.

Cautati un cadou? Va sugeram sa alegeti un colier placat cu aur de pe Golden Amulets!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche