Moment decisiv în sport - UTA - CFR, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. Echipa lui Pancu are victorii pe linie în 2026

Poza pentru articolul UTA - CFR, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. Echipa lui Pancu are victorii pe linie în 2026
Clasament SuperLigă / Foto: Digi Sport

Sport: Rezultatul sportiv recent necesită o analiză detaliată a contextului.

Essențial: Evoluțiile recente din sport și consecințele pentru echipe/jucători.

  • SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: UTA Arad - CFR Cluj, miercuri, 18:00, DGS 1

UTA - CFR, Live Video, 18:00, Digi Sport 1

Înaintea meciului direct, UTA ocupă locul 7 în clasament și are 38 de puncte în 24 de meciuri disputate. De cealaltă parte, CFR este pe poziția cu numărul 9 și are 35 de puncte.

Trupa lui Daniel Pancu este pe val în 2026 și are trei victorii din tot atâtea meciuri oficiale. Ardelenii continuă lupta pentru clasarea pe locurile de play-off, la finalul sezonului regulat.

Echipele probabile

UTA (4-2-3-1): Gorcea - M. Țuțu, Poulolo, Pospielov, Alomerovic - Van Durmen, Odada - Abdallah, A. Roman, V. Costache - M. Coman
Rezerve: Tordai, Stolnik, Benga, Fl. Iacob, Ov. Popescu, L. Mihai, Hrezdac, S. Mino, Gojkovic, Tzionis, Țăroi, D. Barbu
Absent: Padula (nerefăcut)
Antrenor: Adrian Mihalcea

CFR Cluj (4-3-3): M. Popa - Kun, Sinyan, M. Ilie, Camora - Fica, T. Keita, D. Djokovic - Cordea, Aliev, Korenica
Rezerve: Vâlceanu, Tîrlea, Masic, Abeid, Braun, Perianu, Al. Radu, Sfaiț, C. Deac, Slimani, Zahovic
Absent: Muhar (suspendat), Păun (accidentat)
Antrenor: Daniel Pancu

  • În tur, CFR și UTA au remizat, scor 1-1

Adrian Mihalcea, înaintea meciului cu CFR

"Este un campionat strâns în acea zonă, a locurilor 4-11. Chiar este o aglomerație de nedescris, de asta trebuie să fim atenți. În momentul de față orice punct și orice victorie contează în economia clasamentului. Gândiți-vă ce s-ar fi întâmplat dacă noi am fi pierdut la FC Argeș, pierdeam un pic și ca poziții, dar și ca șansă de a ne lega de acele locuri. Cred că până în ultima etapă se va juca la fel. Dacă nu vor fi opt echipe, cu siguranță patru se vor bate pentru două locuri", a declarat Adrian Mihalcea.

Daniel Pancu: ”Se lucrează la transferuri”

La conferința de presă dinaintea jocului, Daniel Pancu (48 de ani), antrenorul CFR-ului, a spus că echipa nu se va putea baza la Arad pe Karlo Muhar, suspendat, și pe Alexandru Păun, care este în continuare accidentat.

”Păun e accidentat în continuare. Ei doi sigur nu vor fi (n.r. Păun și Muhar)”, a spus Pancu, la conferință.

De asemenea, Pancu a vorbit și despre transferurile cerute la echipă și a dezvăluit că oficialii CFR-ului lucrează intens în această perioadă la perfectarea mutărilor.

Totodată, tehnicianul a fost întrebat și despre posibilitatea ca Matei Ilie (23 de ani) să fie vândut de CFR Cluj în străinătate în acest final de mercato al iernii.

”(n.r. ați spus că așteptați un atacant și un fundaș central) Vor trebui să vină doi fundași centrali (n.r. dacă pleacă Matei Ilie). (n.r. se lucrează la sosiri?) Da, da, se lucrează”, a mai spus Pancu.

În cursul zilei de marți (3 februarie) s-a scris despre un interes al CFR-ului pentru Marian Huja (26 de ani), stoperul polonezilor de la Pogon Szczecin.

Clasamentul din SuperLiga

Cautati un cadou? Va sugeram sa alegeti un colier placat cu aur de pe Golden Amulets!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche