
Politica: Reacțiile și implicațiile politice ale evenimentului sunt detaliate mai jos.
Sinteză: Articolul analizează o decizie politică recentă și implicațiile ei pentru România.
Duminică, Guvernul venezuelean a eliberat din închisoare mai mulți membri ai opoziției, după o lungă perioadă de detenție motivată politic. Printre aceștia s-a aflat și Juan Pablo Guanipa, avocat, dar și fost Vicepreședinte al Adunării Naționale din Venezuela, notează Associated Press.
Cu toate acestea, Machado a declarat, pe social media, că aliatul său, Juan Pablo Guanipa, a fost răpit, la miezul nopții, dintr-un cartier rezidențial din Caracas.
„Bărbați înarmați până în dinți, îmbrăcați în civili, au sosit în patru vehicule și l-au luat cu forța. Cerem eliberarea lui imediată”, a scris Machado pe X.
Căutați conținut similar? Vezi articole despre Politica, Guvern, Decizii publice, externe și machado.
Opozanții politici au fost eliberați în contextul în care guvernul președintei interimare, Delcy Rodríguez s-a confruntat cu presiuni tot mai mari pentru eliberarea a sute de persoane ale căror condamnări, de luni sau ani de zile, au fost legate de activitățile politice ale acestora.
Aceștia au fost eliberați după vizita în Venezuela a reprezentanților Înaltului Comisar pentru Drepturile Omului al ONU.
Biroul de presă al Guvernului nu a răspuns imediat la solicitarea pentru comentarii adresată de Associated Press, luni dimineață.
„Sunt convins că țara noastră s-a schimbat complet”
Unii dintre opozanții eliberați duminică s-au alăturat familiilor care așteptau eliberarea celor dragi în fața închisorilor. Aceștia au făcut un miting, pe o distanță scurtă, mărșăluind și strigând: „Nu ne este frică! Nu ne este frică!” .
La eliberarea sa din închisoare, Guanipa, aliatul Maríei Corina Machado a declarat: „Sunt convins că țara noastră s-a schimbat complet. Sunt convins că acum depinde de noi toți să ne concentrăm pe construirea unei țări libere și democratice”, a declarat Guanipa, fost guvernator, reporterilor la câteva ore după eliberarea sa.
Acesta a petrecut mai mult de opt luni în arest.
Reamintim că, după capturarea lui Maduro, Delcy Rodríguez, care era, la acea vreme, vicepreședintă, a depus jurământul pentru interimatul Venezuelei. Ea a fost vicepreședintă încă din 2018, a supravegheat serviciul de informații al țării, dar și o mare parte din economie. Ea a fost învestită de Curtea Supremă și sprijinită de Armata Venezueleană.
Cautati un cadou? Va sugeram sa alegeti un colier placat cu aur de pe Golden Amulets!
Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.