Actualitate românească - Prefectura Arad, obligată să renunțe la 10 posturi. Instituția va avea doar 36 de funcții în schema de personal

Poza pentru articolul Prefectura Arad, obligată să renunțe la 10 posturi. Instituția va avea doar 36 de funcții în schema de personal

Romania: Contextul național detaliat clarifică evoluțiile recente de interes general.

Rezumat: Evoluțiile din țară și consecințele pentru cetățeni.

Nu e liniște în nicio instituție publică în aceste zile, nici în primării, nici la Prefectura Arad. Prin toate birourile se vorbește despre redimensionarea personalului, adică despre reducerea de posturi impusă de ordonanța de urgență. În câteva zile, fiecare dintre primăriile din țară va afla care este numărul angajaților cu care va funcționa pe mai departe, cine va rămâne și cine va pleca, ce posturi se vor reduce și dacă acestea sunt vacante sau nu.

Redimensionarea vizează și prefecturile din țară, nu doar unitățile administrativ-teritoriale, fapt anunțat în weekend printr-un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne. Aici se susține că au fost demarate procedurile de redimensionare a schemelor de personal la toate prefecturile din țară, în acord cu OUG nr. 7/2026.

În comunicatul de presă remis de MAI se arată că: „Urmare a adoptării Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 7/2026, Ministerul Afacerilor Interne a demarat procedurile de punere în aplicare a prevederilor acestui act normativ. În acest scop, a fost emis Ordinul Ministrului Afacerilor Interne nr. II/496/06.03.2026 privind redimensionarea schemelor de personal ale Instituțiilor Prefectului, în conformitate cu prevederile art. XLV alin. (2) din OUG nr. 7/2026, potrivit cărora, în termen de 15 zile de la intrarea în vigoare, ministerul coordonator emite ordinul pentru stabilirea numărului maxim de posturi aferente instituției prefectului”.

Prefectura Arad, cu 10 posturi mai puțin

Prefectura Arad va trebui să își redimensioneze personalul până la un număr de 36 de angajați. Potrivit informațiilor pe care le deținem, instituția arădeană va trebui să renunțe la nu mai puțin de zece posturi.

Potrivit datelor furnizate de minister, „la stabilirea noilor scheme, au fost avute în vedere criterii obiective precum numărul actelor administrative emise ori adoptate de autoritățile administrației publice locale supuse verificării legalității de către prefect, numărul unităților administrativ-teritoriale existente în cadrul fiecărui județ, numărul dosarelor aflate pe rolul instanțelor de judecată în care Instituția Prefectului are calitatea de parte, populația, nivelul de dezvoltare al județelor în contextul activităților ce se desfășoară în cadrul acestora, problemele și dificultățile cu care se confruntă, raportat la arealul geografic, volumul activităților legate de legile proprietății etc.”

Prefectura Arad, cu angajații săi, se află undeva la jumătatea clasamentului național, între prefecturile mici, care vor avea 33 și 34 de angajați, și cele mari, cu 39 de angajați, așa cum este cazul celor din Cluj, Constanța, Iași sau Timiș. Doar Prefectura București depășește 40 de angajați (45, mai exact).

Potrivit datelor MAI, schemele actuale de personal ale prefecturilor se prezintă astfel: Covasna – 33, Giurgiu – 33, Ilfov – 33, Bistrița-Năsăud – 34, Călărași – 34, Mehedinți – 34, Sălaj – 34, Tulcea – 34, Bihor – 35, Botoșani – 35, Brăila – 35, Buzău – 35, Caraș-Severin – 35, Dâmbovița – 35, Hunedoara – 35, Harghita – 35, Ialomița – 35, Mureș – 35, Neamț – 35, Satu Mare – 35, Sibiu – 35, Teleorman – 35, Vaslui – 35, Vâlcea – 35, Vrancea – 35, Alba – 36, Arad – 36, Brașov – 36, Gorj – 36, Maramureș – 36, Argeș – 37, Bacău – 37, Dolj – 37, Galați – 37, Olt – 37, Prahova – 37, Suceava – 37, Cluj – 39, Constanța – 39, Iași – 39, Timiș – 39, Municipiul București – 45.

Structura de personal în Prefectura Arad

„În cazul Aradului, (ordinul -n.r. ) presupune o reducere cu 10 posturi a actualei scheme. Suntem în curs de a stabili si propune structura posturilor cu încadrarea în acest număr maxim si, ulterior aprobării ei de către minister, vom trece efectiv la punerea ei în practică. Exista si posturi vacante care se vor reduce dar si posturi efectiv ocupate”, ne-a declarat pe temă Mihai Paşca, prefectul judeţului Arad.

Potrivit Regulamentului de organizare și funcționare, Instituția Prefectului – Județul Arad asigură realizarea atribuțiilor prefectului, potrivit O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ iar structura sa organizatorică este următoarea: prefect, doi suprefecţi, Colegiul Prefectural, Secretar General al Instituției Prefectului, Cancelaria Prefectului, Corp Control, Structura de Securitate, Serviciul monitorizarea serviciilor publice deconcentrate, situații de urgență și afaceri europene, Serviciul Juridic, Serviciul Economic, Compartimentul Relații cu publicul.

La acestea se adaugă: „Serviciul public comunitar de pașapoarte: – Birou emitere și evidență pașapoarte, probleme de migrări, aplicarea măsurilor restrictive și a acordurilor de readmisie – Compartiment informatic’ (acest serviciu are propriul Regulament de organizare și funcționare, nr. S 25027 / 22.01.2007) şi “Serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor: – Birou regim permise de conducere și examinări, – Birou înmatriculare și evidență vehiculelor rutiere, – Compartiment informatic (şi acest serviciu are propriul Regulament de organizare și funcționare nr. S/265/08.02.2007)”.

În comunicatul remis sâmbătă se mai arată că „Ministerul Afacerilor Interne – prin subsecretarul de stat coordonator – va coopera în continuare cu prefecții și subprefecții pe bază de dialog și sprijin instituțional pentru aplicarea prevederilor OUG nr. 7/2026 și pentru o tranziție funcțională în fiecare Instituție a Prefectului”.

Calculul făcut de Prefectura Arad pentru primării

Prefectura Arad e cea care face, în aceste zile, și calculele privind noile scheme de personal în primăriile din județ. În scurt timp, instituția va face publice datele privind fiecare primărie. Potrivit informațiilor pe care le avem, calculul pentru aparatul propriu din primării a fost deja finalizat, în acest moment lucrându-se la structurile subsecvente, precum poliția locală, asistența socială etc.

Citeşte şi:

Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche