Știri de ultimă oră din țară - „Arşi” la centură sau telefon

Poza pentru articolul „Arşi” la centură sau telefon

Romania: Contextul național detaliat clarifică evoluțiile recente de interes general.

Rezumat: Detaliile cheie ale unui subiect de interes național.

Peste 520 de sancţiuni contravenţionale au aplicat recent poliţiştii nemşeni pentru nefolosirea centurii sau folosirea telefonului mobil fără dispozitive de tip ,,mâini libere”.

„În perioada 09-15 martie, polițiștii Inspectoratului de Poliţie Județean Neamț au desfășurat acțiunea „SEATBELT”.

Acțiunea s-a desfășurat în conformitate cu Planul de Operațiuni al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), la care România este parte.

În cadrul acțiunii, au fost verificate peste 600 de vehicule, fiind aplicate 459 de sancțiuni contravenționale pentru nefolosirea centurilor de siguranță și a dispozitivelor de siguranță omologate și 67 de sancțiuni contravenționale pentru folosirea telefonului mobil fără dispozitive de tip ,,mâini libere”.

Din totalul sancțiunilor aplicate, 440 au fost aplicate conducătorilor autovehiculelor, 13 pasagerilor din față, 2 sancțiuni pasagerilor spate și 4 pentru neutilizarea dispozitivelor de fixare în scaune pentru minori.

67 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate conducătorilor auto care au folosit telefonul mobil fără dispozitive de tip ,,mâini libere”, se precizează în comunicatul de presă al IPJ Neamţ.

Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!


Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche