
Externe: Informațiile internaționale recente necesită nuanțe pentru înțelegere corectă.
Pe scurt: Știrea externă detaliază contextul global și consecințele relevante.
Bioloaga ucraineană Zoia Șvîdka a fost atacată de 2 pinguini tineri curioși, care au confundat echipamentul său portocaliu cu o sursă de hrană.
Imaginile surprinse de cercetătoare și publicate de Centrul Național de Cercetare Antarctică din Ucraina au stârnit interesul pe rețelele sociale.
În video, se poate observa cum cei 2 pinguini se apropie de Zoia și îi ciugulesc costumul viu colorat.
Doriți mai multe informații pe tema Externe, International și Divert me?
„Se mai întâmpla să vină aproape și să mă studieze, dar să mă ciugulească și să mă lovească cu aripile s-a întâmplat pentru prima dată. Probabil au crezut că am mâncare pentru ei”, a explicat cercetătoarea.
Specialiștii de la Centrul Național de Cercetare Antarctică au explicat comportamentul pinguinilor tineri. Aceștia au interpretat culoarea portocalie a costumului ca fiind asemănătoare cu gura părinților lor, de unde de obicei primesc hrană.
Încercând să ciugulească costumul, pinguinii au repetat instinctiv un comportament învățat de la părinți.
Când „costumul-tată” nu a oferit hrană, păsările au început să lovească cercetătoarea cu aripile,. „o reacție obișnuită la refuzul hrănirii”.
În Antarctica, regulile stricte interzic oamenilor să se apropie de animale, dar animalele au libertatea de a interacționa cu oamenii. Din acest motiv, Zoia a evitat să le alunge și a profitat de prilej pentru a documenta momentul cu ajutorul pozelor.
V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe Good Headlines!
Actualitate.org vă oferă cele mai recente știri din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe Actualitate.org.