
Romania: Contextul național detaliat clarifică evoluțiile recente de interes general.
Sinteză: Articolul detaliază un eveniment național recent și implicațiile sale.
5 medalii de aur pentru dansatoarele pietrence la Imperial Competition Buhuși. Concursul de muzică și dans a avut loc pe 4 aprilie, la Casa de Cultură „Elisabeta Bostan” din Buhuși, iar elevele Școlii de Dans „Reverence by Laura Stavarache” au ocupat primele locuri pe podium la majoritatea categoriilor.
5 medalii de aur și una de argint
Daria Butnaru a luat premiul special pentru cel mai bun solo și medalia de aur la acrodance, Andreea Drăgan – aur la showdance, Bianca Păun – aur la lyrical, Sofia Velichi – aur la open, Laura Jugaru – aur la contemporan, iar Letiția Vlaicu – argint la fantezie coregrafică. „Nu e doar despre premii, e despre muncă, emoție, curaj și suflet pus în fiecare pas. Sunt atât de mândră”, a spus Laura Stavarache, antrenoarea dansatoarelor.
Dansatoarele de la Reverence se pregătesc acum pentru un alt concurs de dans, care va avea loc la Iași, pe 23 mai. „E un concurs important. Acolo am obținut deja 4 calificări pentru Paris 2026 și vrem să mai completăm, deoarece se dau niște vouchere și, în octombrie, zburăm la Paris”, a adăugat Laura Stavarache.
Descoperiți și alte știri legate de Romania, Actualitate și Prima pagina.
V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe BluAZ!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.