Romania: Situația actuală din România capătă contur prin detaliile oferite aici.
Pe scurt: Ce trebuie să știi despre situația actuală din țară.
În martie, în domeniul relațiilor de muncă la nivelul județului Vaslui au fost efectuate un număr de 108 controale, care au avut ca obiectiv principal identificarea muncii nedeclarate, anunță dl. Gheorghe Chirvase, inspectorul șef al ITM Vaslui. În urma verificărilor au fost sancționați 34 angajatori, fiind aplicate 56 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor în luna martie este 646.500 lei. Pentru neconformitățile constatate au fost dispuse 229 de măsuri de intrare în legalitate.
Tot în luna martie, opt angajatori au fost sancţionati pentru muncă nedeclarată, fiind identificate 15 persoane care prestau muncă nedeclarată. Pentru persoanele identificate că prestau muncă nedeclarată, angajatorilor le-au fost aplicate amenzi în valoare de 40.000 lei pentru fiecare persoană, valoarea totală a amenzilor pentru munca nedeclarată în luna martie fiind de 560.000 lei.
În aceeași perioadă, inspectorii de muncă din cadrul Compartimentului Control Securitate şi Sănătate în Muncă au efectuat vizite de inspectie la 72 de angajatori şi au încheiat șase procese verbale de control. In urma vizitelor de inspecţie efectuate de către inspectorii de muncă din cadrul Compartimentului Control Securitate şi Sănătate în Muncă, au fost constatate 191 de neconformităţi. Pentru neregulile constatate au fost sancționaţi un număr de 65 de angajatori, fiind aplicate 191 de sancţiuni contravenţionale din care 188 avertismente și trei amenzi, în valoare totală de 22.000 lei.
Continuați lectura cu articole similare despre Romania, Amenzirecord pentru patronii prinsi cu munca la negru gheorghe chirvase inspector sef itm vaslui, Local și Stirea Zilei.
Sunteti pasionat de tehnologie? Va sugeram sa vizitati Smart Gadgets!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.