Reacții după anunțul oficial - Nicușor Dan i-a chemat de urgență pe Ilie Bolojan și pe miniștrii Energiei și Transporturilor la Palatul Cotroceni

Poza pentru articolul Nicușor Dan i-a chemat de urgență pe Ilie Bolojan și pe miniștrii Energiei și Transporturilor la Palatul Cotroceni

Politica: Evenimentul politic prezentat are consecințe majore pentru cetățenii români.

Essențial: Evenimentul politic prezentat are impact direct asupra direcției țării.

Discuțiile au început la ora 14.00.

Reamintim că Guvernul condus de Ilie Bolojan a adoptat pe 3 aprilie reducerea accizei la motorina standard cu aproximativ 30 de bani pe litru, precum și introducerea unei contribuții de solidaritate pentru companiile care extrag și comercializează petrol în România.

Bolojan a explicat că Guvernul acţionează „în limita posibilităţilor” pe care le are din cauza deficitului bugetar foarte mare. „Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor la carburanţi. Dimpotrivă. Veniturile fiscale suplimentare generate de creşterea preţurilor sunt mult mai mici decât costul crizei pentru finanţele publice. Din estimările Finanţelor, într-o lună s-ar încasa suplimentar din creşterea veniturilor din TVA între 100 şi 110 milioane lei, la un preţ mediu al carburanţilor de 10–10,2 lei. Asta pentru că sub jumătate din vânzările de carburanţi se fac către persoanele fizice, iar peste jumătate se fac către firme care deduc TVA-ul”, a afirmat șeful Executivului pe 4 aprilie.

Mai mult, el a declarat săptămâna trecută că acele companii care au profituri excepționale de pe urma exploatării țițeiului românesc vor trebui să contribuie la un fond de solidaritate pentru ca statul să poată acoperi scăderea accizei la carburanți. „Avem un anumit specific al pieței românești, în care avem companii care extrag țiței din România, rafinează țiței în România, distribuie țițeiul și îl vând la stații. Avem companii care nu extrag țiței în România, care doar rafinează în România, cum este Rompetrol, ca să dau doar un exemplu. Avem companii care nu rafinează în România și aduc produsele rafinate în România sau avem companii care pur și simplu cumpără de pe piață și revând”, a afirmat Ilie Bolojan pe 30 martie.

„Acești actori au marje de profit diferite, au situații diferite, dar cei care sunt în situația în care exploatând țiței românesc sau având un lanț în spate care le permite să aibă profituri excepționale ca urmare a acestei situații de criză, trebuie să participe cu cea mai mare parte din aceste profituri excepționale la un fond de solidaritate, astfel încât din acest fond de solidaritate să putem finanța ieftinirile”, a adăugat prim-ministrul.

V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe BluAZ!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche