
Externe: Contextul global al știrii devine clar prin detaliile oferite mai jos.
Pe scurt: Știrea externă detaliază contextul global și consecințele relevante.
China se declară pregătită să coopereze cu Rusia la Consiliul de Securitate al ONU. Ministrul de Externe al Republicii Populare Chineze, Wang Yi, l-a contactat telefonic pe omologul său rus, Serghei Lavrov.
După mai bine de o lună de la începererea celui de-al Treilea Război din Golf (28 februarie 2026, când SUA a bombardat Iranul prin Operațiunea Epic Fury), Wang a declarat că va depune eforturi pentru a calma situația din Orientul Mijlociu, culimată cu criza energetică globală după ce Iran a închis Strâmtoarea Ormuz.
Interesați de subiectele Externe, International, iran, razboi și serghei lavrov? Citiți mai mult aici.
Soluția propusă de China pentru criza din Orientul Mijlociu
Oficialul chinez a spus că singura cale fundamentală pentru a rezolva problema navigației din Strâmtoarea Ormuz este încheierea unui armistițiu.
El a adăugat că țara sa a pledat întotdeauna pentru soluționarea problemelor prin dialog și negociere, potrivit Reuters.
Apelul miniștrilor de Externe vine după ce Consiliul de Securitate al ONU a decis să organizeze votarea rezoluției Bahrainului pentru protejarea vaselor comerciale în Strâmtoarea Ormuz, programată pentru săptămâna viitoare.

Reacția Rusiei la propunerea Chinei
Ministerul rus de Externe a raportat oficial că miniștrii Chinei și Rusiei au discutat modalități pentru încheierea unui armistițiu rapid și „lansarea dialogului politic și diplomatic”.
„Satisfacția a fost exprimată ca o consecință în apropierea Rusiei și Chinei în mai multe probleme pe agenda globală, inclusiv în situația din jurul Iranului, în legătură cu agresiunea neprovocată lansată de SUA și Israel împotriva țării”, a declarat ministerul rus de Afaceri Externe.
China a făcut apel în mod repetat la un armistițiu în regiunea Golfului și a Orientului Mijociu. A solicitat încetarea imediată a ostilităților care durează de mai bine de o lună și redeschiderea Strâmtoarei Ormuz, o cale navigabilă îngustă care este vitală pentru 20% din tranzitul global de carburanți.
Sursa Foto: Ministerul Rus de Externe
Autorul recomandă: Războiul cu Iran e “ca și câștigat”, dar America pare să fi pierdut războiul cu prețurile la carburanți. Se înregistrează un nou record în benzinăriile de peste ocean
V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe BluAZ!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.