
Romania: Contextul național detaliat clarifică evoluțiile recente de interes general.
Pe scurt: Știrea de ultimă oră din România explică faptele și contextul real.
Universul cărților prinde viață la Pitești
Astăzi, joi, 11 iunie 2026, a avut loc deschiderea celei de-a VI-a ediții a Târgului de Carte pentru Copii „JuniorFest”, eveniment organizat în zona pietonală din fața Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș.
La deschiderea oficială au participat vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, alături de managerul interimar al Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș, Simona Brătulescu, care au transmis un mesaj de susținere pentru educație, lectură și dezvoltarea culturală a celor mai tineri membri ai comunității.
Un festival al imaginației și educației
Timp de patru zile, între 11 și 14 iunie 2026, JuniorFest transformă centrul Piteștiului într-un univers al cărților, imaginației și creativității, oferind copiilor și familiilor lor oportunitatea de a participa la ateliere interactive, spectacole, lansări de carte și întâlniri cu autori, ilustratori și actori.
Explorați alte articole recente despre Romania, ULTIMA ORA, JuniorFest 2026 și Pitesti.
La această ediție sunt prezente edituri, librării și organizații apreciate la nivel național, printre care: Ars Libri, Arthur, Usborne, Diana, Paralela 45, Nomina, Girasol, Tony, Rol Cris, Dorința, Raftul cu Jocuri și Cercetașii României – Aventura Pitești.
JuniorFest este mai mult decât un târg de carte. Este o invitație la descoperire, la dialog și la bucuria lecturii, într-un spațiu deschis tuturor celor care cred în puterea poveștilor de a inspira și educa.
Programul include zeci de activități dedicate copiilor: ateliere de lectură, experimente științifice, jocuri educative, spectacole de teatru, activități artistice și întâlniri cu invitați speciali.
Mesajul vicepreședintelui CJ Argeș
„Investiția în educație și cultură reprezintă o investiție în viitorul comunității noastre. Ne bucurăm să susținem evenimente care îi apropie pe copii de lectură și de valorile culturale autentice”, a transmis vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu.
Vă așteptăm până pe 14 iunie la JuniorFest 2026, în fața Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș – transmis organizatorii.
Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.