Actualitate românească - UPDATE. Prefectura Arad câștigă procesul cu Primăria. Curtea de Apel anulează autorizația de construire pentru fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători

Poza pentru articolul UPDATE. Prefectura Arad câștigă procesul cu Primăria. Curtea de Apel anulează autorizația de construire pentru fostul Antrepozit Andrényi, de pe 6 Vânători

Romania: Contextul național detaliat clarifică evoluțiile recente de interes general.

Pe scurt: Ce trebuie să știi despre situația actuală din țară.

Curtea de Apel Timișoara a admis astăzi recursul formulat de Prefectul Județului Arad și a dispus anularea certificatului de urbanism nr. 1499 din 21 septembrie 2023 și a autorizației de construire nr. 321 din 12 iunie 2024, emise de Primarul Municipiului Arad pentru imobilul cunoscut drept fostul Antrepozit Andrényi, celebra clădire de pe strada 6 Vânători, care s-a ales două etaje în plus şi cu intervenţii semnificative în interior.

Potrivit hotărârii pronunțate marți, 23 iunie 2026, instanța a admis recursul împotriva sentinței civile nr. 997/17.11.2025 a Tribunalului Arad, a casat în întregime decizia primei instanțe și a admis cererea formulată de Instituția Prefectului. Decizia este definitivă.

Iată cum sunt sentința făcută publică de Curtea de Apel:

Istoria procesului: sesizările venite pe adresa Prefecturii și prima sentință

Procesul a fost deschis în urma sesizărilor privind presupuse nereguli în documentația care a stat la baza proiectului de supraetajare a fostului antrepozit industrial, o clădire emblematică a Aradului, realizată după planurile arhitectului Lajos Szantay. Imobilul, aflat pe strada 6 Vânători, a fost cumpărat în 2021 de societatea Troblocuri Construct SRL, care intenționa transformarea sa în locuințe și a obținut în acest scop documentele necesare din partea Primăriei Arad.

În iunie 2025, prefectul Mihai Pașca anunța că Instituția Prefectului a fost sesizată de Inspectoratul de Stat în Construcții cu privire la faptul că certificatul de urbanism și autorizația de construire ar fi fost emise cu încălcarea prevederilor legale, prin omisiunea unor avize și existența unor documentații neconforme.

„Instituția Prefectului a formulat acțiunea de anulare a certificatului de urbanism și a autorizației de construire și am solicitat organelor abilitate să dispună de îndată suspendarea lucrărilor, ca urmare a introducerii acțiunii”, declara atunci prefectul Aradului.

Citește mai multe pe acest subiect aici: Prefectura acționează în instanță Primăria pentru avize neconforme la fostul Antrepozit Andrényi de pe 6 Vânători

În primă instanță, Tribunalul Arad a respins acțiunea Prefecturii, însă Curtea de Apel Timișoara a schimbat integral soluția. Prin hotărârea nr. 720/2026, pronunțată la 23 iunie, instanța a constatat nelegalitatea actelor administrative emise de Primăria Municipiului Arad și a dispus anularea acestora.

Decizia Curții de Apel Timișoara este definitivă și produce efecte asupra documentației de construire care a permis intervențiile asupra fostului Antrepozit Andrényi, una dintre clădirile reprezentative ale patrimoniului industrial arădean, traformând-o total și ştirbindu-i puternic din personalitate.

UPDATE 1. Ce spune prefectul Mihai Pașca despre victoria de la Curtea de Apel

„Suntem aici pentru a veghea la respectarea legii și nu ne-am făcut decât datoria. Sunt un susținător hotărât al dezvoltării dar ea trebuie făcută conform regulilor și cu respect pentru Arad și patrimoniul său construit. Aici nu doar că s-a măcelărit o clădire care, în opinia mea, are valoare istorică, dar s-a făcut acest lucru și cu încălcarea evidentă a unor reglementări care ar fi obligat la întocmirea şi aprobarea unui PUZ. Cu tot ce înseamnă el în asemenea situații când se schimbă destinația unei clădiri din industrială în rezidentială și se realizează supraetajarea ei. Mă refer la parcări, accese, spaţii verzi și altele. Cred că legea este aceeași pentru toţi si respectarea acestui principiu e prima condiţie pentru a avea orasul pe care ni-l dorim”, ne-a declarat, la solicitarea noatsră, prefectul Mihai Pașca.

UPDATE 2. Ce se va întâmpla cu fostul antrepozit?

Imobilul de pe 6 Vânători a suferit o reconversie: din clădire industrială în spaţii de locuinţe, fără ca societatea să fie obligată, aşa cum impun normele în vigoare, să elaboreze un PUZ care să corespundă noilor funcţiuni.

În faţa acestei sentinţe, Primăria Arad va trebui, cel mai probabil, să comunice către societate anularea autorizației şi să ceară acesteia revenirea la situația inițială, pe scurt demolarea etajelor ridicate fără respectarea legilor şi eliminarea celorlalte intervenţii din interior, în timp ce frima va avea posibilitatea să se îndrepte împotriva executivului local care a emis autorizația în baza căreia s-au început lucrările de supraetajare.

Am solicitat un punct de vedere și Primăriei Arad pe acest subiect iar, la momentul la care acesta ne va fi pus la dispoziție, îl vom publica.

Ar trebui menţionat şi faptul că, deşi este una dintre cele mai reprezentative clădiri atunci când vorbim de patrimoniul industrial la oraşului, fostul Antrepozit Andrényi nu se află pe lista monumentelor istorice, o absenţă extrem de greu de explicat şi înţeles.

Citește și:

Sunteti pasionat de tehnologie? Va sugeram sa vizitati Smart Gadgets!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche