
Societate: Subiectul social merită dezbătut în profunzime dincolo de aparente.
Essențial: Fenomenul social de actualitate și nuanțele esențiale.
Două orașe din județul Mureș, Miercurea Nirajului și Sângeorgiu de Pădure, fac un pas important către modernizarea administrației publice prin implementarea unui proiect comun de digitalizare a serviciilor destinate cetățenilor și mediului de afaceri. Inițiativa, finanțată prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027, vizează transformarea modului în care locuitorii interacționează cu instituțiile locale, prin introducerea unor soluții digitale integrate.
Proiectul, intitulat „Integrare digitală în folosul comunităților din orașele Miercurea Nirajului și Sângeorgiu de Pădure”, este finanțat în cadrul Priorității de investiții 2 – „O regiune digitală”, prin Acțiunea 2.1 – Comunități digitale pentru o regiune inteligentă, derulată de Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru, în calitate de Autoritate de Management.
Investiție de peste 2,5 milioane lei, cu finanțare majoritar europeană
Valoarea totală a contractului se ridică la 2.537.932,10 lei, din care cea mai mare parte provine din fonduri nerambursabile. Concret, 2.114.958,23 de lei provin din finanțare din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), 323.464,20 de lei din finanțare nerambursabilă de la bugetul de stat, iar diferența este contribuția celor două unități administrativ-teritoriale beneficiare .
Potrivit estimărilor, proiectul urmează să fie finalizat până în iunie 2027. Reprezentanții Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru subliniază că digitalizarea administrației este un proces esențial și continuu, determinat atât de evoluția tehnologică accelerată, cât și de limitările bugetare ale instituțiilor publice.
Continuați lectura cu articole similare despre Societate, Social, adr centru, targu mures și mures.
Vezi și: Cod portocaliu de caniculă în județul Mureș. Temperaturile vor ajunge până la 39
Noua infrastructură digitală va permite depunerea electronică a cererilor și documentelor, acces la informații printr-un chatbot bazat pe inteligență artificială, programări online pentru interacțiuni fizice cu administrația, automatizarea fluxurilor interne de lucru, implementarea unei „registraturi inteligente” și digitalizarea arhivelor fizice și transformarea lor în baze de date accesibile rapid. De asemenea, platforma va include un modul dedicat dezvoltării durabile, prin care cetățenii și companiile vor putea colabora cu administrația pentru reducerea consumului de energie și promovarea unor practici sustenabile.
Proiectul vizează în mod direct aproximativ 10.000 de locuitori din cele două orașe. Autoritățile estimează că cel puțin 10% din populația combinată va utiliza activ serviciile digitale oferite de noua platformă. Prin această inițiativă, Miercurea Nirajului și Sângeorgiu de Pădure se aliniază tendințelor europene de modernizare a administrației publice, mizând pe eficiență, transparență și accesibilitate crescută pentru cetățeni.
Diana Cărburean
Sunteti pasionat de tehnologie? Va sugeram sa vizitati Smart Gadgets!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.