Explicația medicilor - Medic ORL: Pacienţii care simt că îi înţeapă ceva în gât după o masă cu peşte trebuie să nu încerce să forţeze

Poza pentru articolul Medic ORL: Pacienţii care simt că îi înţeapă ceva în gât după o masă cu peşte trebuie să nu încerce să forţeze

Medicina: Știrea medicală ridică întrebări importante despre prevenție și tratament.

Essențial: Contextul sanitar și sfaturi utile de la specialiști.

Osul de peşte blocat în gât poate fi foarte periculos şi poate duce chiar le deces. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic a explicat, la Medika Tv citat de news ro, că greşeala pe care persoanele care suferă un astfel de accident o fac este aceea că mănâncă mai mult, în încercarea de a scoate osul de peşte blocat, iar în acest fel osul intră mai adânc în ţesut.

Dr. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic - Reţeaua Privată de Sănătate Regina Maria, a explicat, într-o emisiune la Medika Tv, că osul de peşte blocat în gât poate fi foarte periculos. Există nişte zone în gât unde osul se poate bloca, principalele fiind amigdalele sau baza limbii.

„Astea sunt nişte variante bune pentru noi, ORL-iştii, pentru că sunt nişte zone din care putem scoate uşor acest os. Îl vedem la fibroscopie, ne uităm cu o cameră şi îl vom extrage cu anumite instrumente. În schimb, există şi varianta în care osul de peşte se poate enclava în esofag sau mai jos de acesta, nişte zone unde dacă perforează, dacă trece de perete se face o suprainfecţie, până la o infecţie foarte mare care va duce chiar la deces. Se poate muri de la un os de peşte”, a afirmat medicul.

Dr. Iuliana Paraschivescu spune că mîncarea nu va scoate osul din gât, ci va face mai mult rău.

„Ca sfaturi pentru pacienţi în momentul în care simt că îi înţeapă ceva în gât după o masă cu peşte, trebuie să nu încerce să forţeze. Ei au tendinţa de mânca pâine, de a bea multă apă, de a face gargară, fac tot felul de manevre care produc mai mult rău pentru că pot să enclaveze şi mai tare acest os de peşte. Uneori chiar nu ăl vedem şi este nevoie să facem un CT. Este foarte important ca, dacă ei simt că îi înţeapă ceva în gât, să meargă imediat la gardă fără să facă manevre prin care să încerce ei să îl scoată”, a adăugat medicul.

Sunteti pasionat de tehnologie? Va sugeram sa vizitati Smart Gadgets!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche