Moment decisiv în sport - Englezul Gary Lineker le-a dat o palmă zdravănă nemților: „Naționala Germaniei trăiește din trecut. Pot să doarmă liniștiți”

Poza pentru articolul Englezul Gary Lineker le-a dat o palmă zdravănă nemților: „Naționala Germaniei trăiește din trecut. Pot să doarmă liniștiți”

Sport: Evenimentul din sport are implicații importante pentru competițiile viitoare.

Sinteză: Articolul analizează un moment sportiv recent și implicațiile sale.

Gary Lineker a dat un verdict extrem de dur pentru naționala Germaniei de la Cupa Mondială din 2026.

Fostul internațional englez a făcut o serie de declarații în care a criticat dur atât FIFA cât și naționala Germaniei pe care nu o vede favorită în cazul unui posibil duel cu selecționata „cocoșului galic” în optimile de finală.

Reprezentativa Germaniei, văzută ca fiind mult inferioară față de generațiile anterioare: „Una dintre cele mai slabe naționale pe care le-am văzut”

Naționala lui Julian Nagelsmann nu a impresionat în faza grupelor, deși a reușit să marcheze nu mai puțin de 10 goluri în trei partide.

A debutat cu 7-1 în fața micuței selecționate din Curacao, urmat de o victorie cu Coasta de Fildeș, scor 2-1. În ultimul meci cu Ecuador, nemții au cedat, scor 1-2.

În această seară, Germania se pregătește pentru duelul cu Paraguay, din 16-imile de finală. Câștigătoarea va da în „optimi” peste Franța sau Suedia.

Franța e văzută ca fiind marea favorită la această ediție de Gary Lineker, în timp ce Germania „trăiește doar din trecut”, așa cum a relatat fostul star britanic, ajuns la 65 de ani.

„Cred, deși aș putea să mă înșel, că aceasta este una dintre cele mai slabe echipe naționale ale Germaniei pe care le-am văzut vreodată. Franța se poate califica în sferturile de finală fără nicio problemă.

Germania trăiește din trecutul său. Să nu uităm că nici măcar nu a trecut de faza grupelor la ultimele două Cupe Mondiale. Așa că eu cred că francezii pot dormi liniștiți.”, a precizat Lineker, pentru publicația franceză L’Equipe.

La edițiile din 2018 și 2022, Germania a bifat o contraperformanță istorică, nereușind să treacă de faza grupelor.

Este și naționala cu cele mai multe succese la Cupa Mondială (1954, 1974, 1990, 2014), la fel ca Italia (4).

Nici nemții nu au avut o reacție mai blândă după eșecul cu Ecuador.

„Vom ieși curând”, a notat Bild.

Lot Germania la CM 2026

Portari: Baumann (Hoffenheim), Neuer (Bayern Munchen), Nubel (Stuttgart)

Fundași: W. Anton, N. Schlotterbeck (Dortmund), N. Brown (Frankfurt), Raum (RB Leipzig), Rudiger (Real Madrid), Tah (Bayern Munich), M. Thiaw (Newcastle)

Mijlocași: P. Gross (Brighton), Kimmich, Goretzka, A. Pavlovic, Musiala (Bayern Munich), F. Nmecha (Dortmund), Stiller, Leweling (Stuttgart), Wirtz (Liverpool), Sane (Galatasaray), Ouedraogo (RB Leipzig)

Atacanți: Beier (Dortmund), Havertz (Arsenal), Undav (Stuttgart), Woltemade (Newcastle)

Lotul nemților e cotat la 947 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt. E al cincilea cel mai bine cotat lot, după Franța, Anglia, Spania și Portugalia.

Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche