
Diverse: Contextul detaliat clarifică nuanțe importante ale subiectului.
Rezumat: Rezumatul unui fapt sau fenomen de interes general.
"Pe parcursul săptămânii viitoare, vremea se va menține călduroasă în jumătatea vestică a țării, unde disconfortul termic va fi ridicat, astfel că indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge local sau va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Tendință care se va menține pe întreg intervalul de estimare.
După-amiezile vor fi caracterizate de manifestări de instabilitate atmosferică, cu averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului, în zonele montane și deluroase. Ploile vor avea și caracter torențial, iar pe alocuri se vor înregistra cantități de apă de 15–25 l/mp. Temperaturile maxime se vor încadra între 25 de grade pe litoral și 35 de grade în Crișana, Banat, vestul Olteniei și vestul Transilvaniei", spun specialiştii ANM.
Vremea 22 iunie-29 iunie
Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în cea mai mare parte a țării, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în jumătatea vestică a teritoriului. Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile intracarpatice.
Căutați conținut similar? Vezi articole despre Diverse și Vremea.
Vremea 29 iunie-6 iulie
Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval în majoritatea regiunilor, dar mai ales în jumătatea vestică a țării. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi deficitare la nivelul întregii țări.
Vremea 6 iulie-13 iulie
Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru acest interval în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în jumătatea vestică a teritoriului. Regimul pluviometric va fi ușor deficitar în regiunile vestice, nordice și centrale, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal.
Vremea 13 iulie-20 iulie
Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână în toate regiunile, dar mai ales în cele vestice. Regimul pluviometric va fi deficitar în toate regiunile, dar mai ales în cele intracarpatice.
Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.