Ultima oră din sport - „E mai bine că a plecat”. Basarab Panduru a dat verdictul despre transferul de la Rapid

Poza pentru articolul „E mai bine că a plecat”. Basarab Panduru a dat verdictul despre transferul de la Rapid

Sport: Performanța sportivă prezentată ridică aspecte interesante pentru fanii români.

Pe scurt: Performanța sportivă și ce înseamnă pentru competițiile viitoare.

Basarab Panduru nu consideră că transferul lui Tobias Christensen la Wisla Cracovia reprezintă o pierdere importantă pentru Rapid.

Fostul internațional a analizat evoluțiile mijlocașului norvegian și a spus că, în ultimele meciuri, acesta nu a mai avut un rol clar în echipă.

Christensen pleacă din Giulești

Christensen pleacă din Giulești după doi ani, perioadă în care a adunat 73 de apariții, patru goluri și nouă pase decisive. Rapid urmează să încaseze aproximativ 700.000 de euro, sumă apropiată de cea plătită în 2024 pentru transferul său de la Videoton.

Panduru a explicat că norvegianul i s-a părut inițial un jucător de calitate, însă prestațiile sale au scăzut spre final. În plus, schimbările frecvente de poziție ar fi făcut dificilă stabilirea unui rol precis pentru mijlocaș.

Poza pentru articolul „E mai bine că a plecat”. Basarab Panduru a dat verdictul despre transferul de la Rapid

„Mi s-a părut un jucător bun, dar pe final nu mai știam ce este. Când îl băgai număr 10, venea înapoi, când îl băgai număr 6, era pe nicăieri. Niciodată, dacă îl puneai undeva, nu stătea acolo. Nu știam niciodată ce este. În ultimele meciuri nu mi-a plăcut ce am văzut la el și poate că este mai bine și pentru el să plece”, a declarat Basarab Panduru la PrimaSport.

Fostul mijlocaș consideră că decizia trebuie analizată și din perspectiva planurilor antrenorului Daniel Pancu. Dacă Christensen nu mai era văzut drept titular, plecarea sa era o variantă mai bună decât păstrarea unui fotbalist cu un salariu important pe banca de rezerve.

„Aici trebuie văzut și ce spune antrenorul, cum vede mijlocul terenului. Decât să fie rezervă, poate este mai bine ca un jucător pentru care s-au dat bani mulți să plece”, a continuat Panduru.

Astfel, pentru Panduru, despărțirea poate fi benefică pentru ambele părți, în condițiile în care mijlocașul nu mai avea un statut clar în Giulești.

Era unul dintre cei mai bine plătiți fotbaliști

Victor Angelescu a confirmat că Tobias Christensen se afla printre cei mai bine plătiți fotbaliști ai Rapidului. Oficialul giuleștean a explicat că echipa trebuia să găsească un echilibru financiar, mai ales că pe aceeași zonă a terenului evoluează și Olimpiu Moruțan, un alt jucător cu un contract bine plătit.

„Este unul dintre cei mai bine plătiți jucători. Nu poți să-l ții rezervă pe o poziție unde există deja un fotbalist care câștigă la fel de bine, Moruțan. Trebuie să existe un echilibru”, a spus Angelescu.

Sunteti pasionat de tehnologie? Va sugeram sa vizitati Smart Gadgets!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche