Sport: Performanța sportivă prezentată ridică aspecte interesante pentru fanii români.
Pe scurt: Performanța sportivă și ce înseamnă pentru competițiile viitoare.
-
Tenis: WTA Iași, ziua 3, miercuri, 12:00, DGS 2
-
Champions League: Univ. Craiova - Vitebsk, miercuri, 20:25, DGS 1
Răzvan Lucescu i-a luat locul lui Roberto Mancini, cel și-a dat recent demisia. Al-Sadd este campioana en-titre din Qatar.
Mai multe detalii și articole despre Sport, Competitii sportive, urez, AlSadd și succes așteaptă aici.
Cosmin Contra, fericit că Răzvan Lucescu a semnat cu Al-Sadd: "El este foarte ocupat acum"
Dacă Al-Sadd a încheiat pe primul loc în ultimul sezon, Al-Arabi s-a clasat pe locul 6. Formația lui Cosmin Contra a reușit să revină de la numirea românului, după un start dezastruos de campionat.
La aproape două săptămâni de la numirea lui Răzvan Lucescu la Al-Sadd, Cosmin Contra a vorbit despre alegerea fostului antrenor de la PAOK. Cei doi au apucat să discute telefonic și urmează să se întâlnească la o cafea, când timpul le va permite celor doi.
"În primul rând, nu este un duel al românilor. Este o confruntare Al-Sadd - Al-Arabi. M-am bucurat și mă bucur întotdeauna când vine un român. Să dea Dumnezeu să vină cât mai mulți. Mi-aș dori lucrul acesta, asta înseamnă că ne facem treaba bine aici.
Am vorbit cu Răzvan, i-am urat bun venit. El este foarte ocupat acum, e normal. Sigur, pe viitor ne vom vedea la o cafea, vom vorbi mai mult. Ceea ce își dorește fotbalul din Qatar este să se dezvolte cât mai repede posibil și să aducă antrenori de valoare.
Răzvan Lucescu va câștiga o avere la Al-Sadd
Anunțul oficial a fost postat pe rețelele sociale, acolo unde Al-Sadd a anunțat că Răzvan Lucescu a semnat un contract valabil pe doi ani.
”Oficial | Răzvan Lucescu este noul antrenor al lui Al Sadd, după ce a semnat un contract valabil pentru următoarele două sezoane”, au scris cei de la Al-Sadd.
Conform informațiilor oferite de presa din Golf, Răzvan Lucescu ar urma să primească la Al-Sadd un salariu uriaș, în valoare de 3,5 milioane de euro net pe sezon. Suma poate crește cu alte 500.000 de euro, în funcție de bifarea anumitor bonusuri de performanță.
Tehnicianul român nu a semnat cu orice echipă din Qatar, ci cu cea mai puternică din ultimii ani, care și-a adjudecat titlul de campioană și în sezonul recent încheiat.
Precedentul antrenor al lui Al-Sadd este Roberto Mancini, unul dintre cei mai importanți tehnicieni din Italia, detaliu care demonstrează cu atât mai mult puterea financiară a clubului din Doha.
Răzvan Lucescu va avea un adversar român în Qatar, pe Cosmin Contra, aflat pe banca celor de la Al-Arabi. La Al-Sadd, românul îl va antrena pe Roberto Firmino, transferat vara trecută de la Al-Ahli pentru șapte milioane de euro.
- Răzvan Lucescu a mai antrenat în Qatar, la El-Jaish, între 2012 și 2014, cu care a câștigat Qatari Stars Cup
V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe BluAZ!
BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.
Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.