Eveniment internațional major - Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA

Poza pentru articolul Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA Loading ...

Externe: Contextul global al știrii devine clar prin detaliile oferite mai jos.

Rezumat: Analiza știrii externe și posibilele evoluții.

Administrația președintelui american Donald Trump susține că Turcia nu îndeplinește în prezent criteriile necesare pentru achiziționarea de avioane de vânătoare F-35 din Statele Unite.

Turcia nu poate cumpăra aeronavele americane de luptă din a cincea generație, nici după grandiosul summit NATO organizat și a darurilor neobișnuite ale lui Erdogan care i-a impresionat pe ceilalți lideri ale statelor aliate.

Departamentul de Stat al SUA a făcut dezvăluirea într-o scrisoare trimisă reprezentantului republican Wesley Ball la începutul acestei săptămâni, potrivit Times of Israel. Wesley Ball a contactat Casa Albă pentru a se interesa pe această temă.

Trump a indicat în timpul unei întâlniri bilaterale cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan la summitul de la Ankara, că este înclinat să susțină vânzarea de avioane F-35.

Însă, dreptul Turciei de a achiziționa cele mai avansate aeronave militare din lume este în continuare blocat.

Turcia încearcă de aproape 10 ani să cumpere avioanele F-35

Poza pentru articolul Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA

Avioanele F-35, fabricate de Lockheed Martin Corp., sunt considerate cele mai avansate aeronave de luptă în prezent, fapt pentru care SUA au fost foarte selective în privința guvernelor care le-au solicitat. Există încă multe obstacole pentru Turcia, iar Congresul SUA ar putea împiedica transferul avioanelor, chiar dacă președintele Trump ar fi de acord. Cu toate acestea, prezența unor senatori SUA la summitul NATO a semnalat că Congresul ar putea sprijini vânzarea.

Poza pentru articolul Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA

Turcia, deși s-a alăturat unui program multinațional de achiziționare de avioane de vânătoare F-35 din Statele Unite, a fost retrasă în 2020 după ce a cumpărat sisteme rusești de apărare aeriană S-400. Trump a anunțat în întâlnirea sa din 7 iulie cu Erdogan că va ridica aceste sancțiuni. Dar scrisoarea Departamentului de Stat indică faptul că acest lucru nu se va întâmpla. Cele mai avansate aeronave americane pe care le deține Turcia în prezent sunt avioanele de generația a patra F-16 din 1987. Este a doua țară după SUA cu cea mai mare flotă aviatică de avioane F-16: 270 la număr!

Poza pentru articolul Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA

Turcia nu întrunește condițiile

„Politica noastră privind achiziționarea de F-35 de către Turcia rămâne neschimbată și pe deplin în concordanță cu Secțiunea 231 din CAATSA și secțiunea 1245 din Legea de autorizare a apărării naționale pentru anul fiscal 2020 (FY 2020 NDAA)”, se arată în scrisoarea către Bell.

„Aceasta include rezolvarea problemei S-400 de către Turcia care nu mai deține sistemul sau echipamentul asociat, furnizarea de asigurări cu privire la achiziția sa viitoare și îndeplinirea celorlalte cerințe legale de certificare”, continuă scrisoarea.

„Turcia nu a îndeplinit încă aceste condiții”, adaugă aceasta, fără a exclude în același timp posibilitatea ca Ankara să le îndeplinească ulterior.

Pentru a răspunde preocupărilor SUA, Turcia a purtat discuții cu Washingtonul cu privire la transferul sistemului S-400.Cu toate acestea, scrisoarea indică faptul că un astfel de transfer nu a avut încă loc. La începutul acestei săptămâni, secretarul pentru Energie, Chris Wright, a semnat un acord pentru stabilirea unui program nuclear civil cu Arabia Saudită, doar pentru ca Trump să declare a doua zi că acordul deja semnat era de fapt condiționat de aderarea Riadului la Acordurile Abraham.

Poza pentru articolul Administrația Trump susține că Turcia încă nu îndeplinește criteriile necesare pentru a achiziționa avioanele de vânătoare F-35 din SUA

Țările care se opun achiziției

Guvernele Greciei și Israelului ar putea deveni iritate în cazul în care Turcia ar deveni cea de-a 13-a țară care ar deține avioane de luptă avansate. Israelul este singura țară din Orientul Apropiat care deține avioane F-35, folosite deseori în războaiele cu Hamas, Hezbollah și Iran.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a reiterat în ultimele săptămâni că Turciei nu ar trebui să aibă permisiunea să cumpere avioane de generația a cincea. Și Grecia se declară la fel de precaută față de ambițiile militare ale Turciei.

Sursa Foto: Profimedia/Președinția Turciei

Tranzactionati FOREX? Ati putea castiga mai mult si elimina riscurile cu ajutorul RobotFX!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche