28 de şoferi ai Regiei Autonome de Transport Braşov (RATBV) au primit, joi, mandate de arestare preventivă şi doi au fost plasaţi sub control judiciar, în dosarul de furt de combustibil, a anunţat Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov.
Conform sursei citate, în dosar sunt cercetate, în total, 44 de persoane, 38 dintre acestea şoferi la RATBV, pentru furt şi alte şase persoane, printre care şi un coleg al lor, pentru tăinuire.
O parte din combustibilul sustras a fost vândută către diferite persoane la preţul de 5 lei/litru, a precizat sursa citată.
39 de șoferi ai RATBV au fost reținuți anterior în urma a 46 de percheziții desfășurate pe 30 aprilie în județele Brașov și Covasna. Șoferii sunt anchetați într-un dosar de furt de combustibil din autobuzele pe care le conduceau, în special la intrarea sau ieșirea din tură. Aceștia ar fi ocolit camerele de supraveghere poziționând autobuzele în unghiuri moarte, iar combustibilul era transferat în bidoane și transportat cu mașinile personale. Ulterior, motorina era vândută către diferite persoane la preţul de 5 lei/litru, conform Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov. Peste 8 tone de motorina ar fi fost furate în acest fel.
Reprezentanții RATBV au transmis că după arestările celor 28 de șoferi, „planul este 100% acoperit”. Adică există suficienți angajați care să acopere turele. În organiramă figurează 434 de șoferi de autobuz și 89 de șoferi de troleibuz, potrivit Regiei.
Prejudiciul creat Regiei Autonome de Transport Braşov este în curs de stabilire.
Sursa foto: Poliția Română