Cu Andrei Dăncuș titular, FCSB U17 s-a înclinat, joi, la Buftea, în finala Cupei Elitelor U17. Roș-albastrii au pierdut la limită în fața lui FC Argeș, scor 1-2.
Piteștenii au fost cei care au deschis scorul în minutul 36 prin Ionuț Petriu, la capătul unei acțiuni individuale, pe care a finalizat-o cu succes. Gruparea din Capitală a reușit să restabilească egalitatea prin Alin Chirhană, în minutul 54.
Finalul le-a aparținut argeșenilor, care au înscris golul victoriei chiar cu un minut înaintea finalului timpului regulamentar. Bogdan Dinu a adus trofeul pentru FC Argeș, după un corner executat perfect, sinonim cu o victorie uriașă în fața celor de la FCSB.
MVP-ul finalei a fost desemnat jucătorul celor de la FCSB, Alin Chirhană. Pentru câștigătoarea FC Argeș urmează Supercupa Elitelor U17, meci programat pe 30 mai, la Arad, în fața campioanei Ligii Elitelor U17, UTA Arad.
FCSB a cucerit anul acesta Liga Elitelor și va reprezenta România în YouthLeague, o confirmare a statutului pe care roș-albaștrii și l-au consolidat în mediul juvenil în ultima perioadă. Poziționată în Top 5 în ultima clasificare a academiilor, FCSB a devenit un nume de referință în competițiile de juniori, unde nu mai reușea sa puncteze deceniul trecut.
Cât despre FC Argeș, cândva un reper la nivel de copii și juniori, piteștenii sunt în plină reconstrucție la nivelul academiei. În lotul care a promovat anul acesta în Superligă s-au regăsit doi fotbaliști promovați anul acesta de la grupele de tineret. Este vorba despre Andrei Dinu și Adriano Manole, despre care Gazeta Sporturilor a scris lunile trecute. Echipa U17 a alb-violeților e pregătită de fostul fundaș central Dan Lăcustă, 48 de ani, care are are la activ 3 convocări la prima reprezentativă.
19 a fost locul ocupat de FC Argeș în 2024 în clasificarea academiilor, întocmită de FRF.
Echipele la FCSB U17 - FC Argeș U17:
FCSB: 1. Chivulescu – 34. Aldea (13. Murar 90+3), 39. Dăncuș-cpt., 36. Alecsandroaie, 38. Buloi (22. Moldovan 46) – 44. Gâldea, 25. Stoica, 90. Țigmeanu (20. Damașcan 54) – 77. Vasile (14. Tamaș 46, 31. Spirache 72), 9. Florea, 7. Chirhană
Antrenor: Tudor Constantin David
Rezerve: 12. Andrei – 4. Coman, 30. Anghel, 35. Dragomir
CFC Argeș: 33. Crăciun – 2. Trandafir, 99. Dinu, 6. Marin, 25. Stancu-cpt. – 5. Georgescu (14. Mareș 66), 80. Butișteanu (17. Mozăceanu 77) – 7. Petriu, 29. Scărlătescu (11. Oprea 77), 30. Velea (16. Tameș 54) – 98. Niță (77. Feraru 77)
Antrenor: Florin Dan Lăcustă
Rezerve: 12. Dragnea – 4. Zamfirache, 15. Parpală, 22. Constantin