Actualitate românească - România pierde aproape jumătate de miliard de euro din PNRR

Poza pentru articolul România pierde aproape jumătate de miliard de euro din PNRR

Romania: Știrea de ultimă oră din țară necesită clarificări pentru o înțelegere completă.

Pe scurt: Ce trebuie să știi despre situația actuală din țară.

foto: pexels.com
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat vineri că România pierde aproape jumătate de miliard de euro din Planul de Redresare și Reziliență, din cauza unor „reformelor întârziate sau făcute prost în anii trecuți”, potrivit Hotnews.ro.

Ministrul fondurilor europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat că România a recuperat 350,7 milioane de euro dintr-o cerere de plată, dar a pierdut 458,7 milioane de euro din cauza unor reforme întârziate sau realizate necorespunzător. Cererea fusese depusă în decembrie 2023, însă Comisia Europeană a suspendat parțial fondurile în mai 2025 din cauza neîndeplinirii unor condiții.

După încercări de corectare, patru jaloane importante au rămas problematice. S-au recuperat sume importante la reforma pensiilor speciale și la guvernanța companiilor de stat, dar pierderile mari au venit din sectoarele energiei și transporturilor, unde reformele au fost amânate.

Pîslaru a criticat dur clasa politică, acuzând numiri pe criterii de relații și lipsa voinței reale de reformă. El consideră că aceste practici au dus la pierderea banilor europeni, iar costurile vor fi suportate de cetățeni.

V-ati saturat de stiri negative? Trebuie sa cititi stirile de pe BluAZ!


BluAZ vă oferă cele mai recente știri pozitive din surse de încredere, agregate pentru o lectură rapidă și completă.

Mai multe știri actualizate zilnic pe BluAZ.

Trimiteți un comentariu

Puteti adauga o completare a acestei stiti ori comentariul dumneavoastra, dar va rugam sa folositi un limbaj decent si sa un mesaj la subiect.

Mai nouă Mai veche