Pacea în Ucraina - tot mai îndepărtată, după convorbirea telefonică dintre Trump și Putin

Pacea în Ucraina - tot mai îndepărtată, după convorbirea telefonică dintre Trump și Putin
📅 2025-05-20

Convorbirea telefonică de două ore dintre președintele american, Donald Trump, și omologul său rus, Vladimir Putin, desfășurată luni, a ridicat noi semne de întrebare cu privire la posibilitatea încheierii războiului din Ucraina în viitorul apropiat.

După discuție, Trump a anunțat că Ucraina și Rusia vor purta acum negocieri directe „așa cum numai ele pot" despre un armistițiu și încetarea războiului, în timp ce luptele continuă. Abordarea pare să se alinieze mai degrabă cu poziția Moscovei, care insistă pentru negocieri imediate privind un acord final, respingând propunerea Ucrainei și a partenerilor săi europeni pentru un armistițiu de 30 de zile care să permită începerea discuțiilor de pace, reiese dintr-o analiză CNN.

„Cred că Putin vrea să o facă... dacă aș crede că președintele Putin nu vrea să termine cu asta, nici măcar nu aș vorbi despre asta", a declarat Trump în Biroul Oval.

Președintele american a sugerat, de asemenea, că SUA s-ar putea retrage din proces dacă nu se înregistrează progrese: „Vă spun, sunt implicate ego-uri mari, dar cred că se va întâmpla ceva. Și dacă nu se întâmplă, eu mă retrag și ei vor trebui să continue".

Potrivit analizei CNN, comentariile președintelui american „au adăugat o nouă ambiguitate eforturilor de pace din ce în ce mai ineficiente" și „nu a făcut nimic pentru a contracara sugestia anterioară a vicepreședintelui JD Vance, potrivit căreia SUA ar putea pur și simplu să se spele pe mâini dacă nu se înregistrează progrese".

Beth Sanner, fost director adjunct al serviciilor naționale de informații, a remarcat pentru CNN: „Am impresia că președintele nu a încercat deloc să-l preseze pe Putin. Este bine că au avut o discuție de două ore, dar ce avem în urma acesteia?".

Ea a adăugat: „Este o convorbire pe care mi-e foarte greu să o interpretez altfel decât că Putin a obținut exact ceea ce voia".

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, care a vorbit de două ori cu Trump luni, a subliniat într-o declarație pe X că este crucial ca „Statele Unite să nu se distanțeze de negocierile și de eforturile de pace, deoarece singurul care are de câștigat din asta este Putin".

Citește pe Antena3.ro
Creatura care uimește cercetătorii: are ”armură metalică”, nu mănâncă niciodată și supraviețuiește la 400°C

Zelenski a cerut sancțiuni mai severe împotriva Rusiei și a propus negocieri directe cu Moscova, dar cu participarea reprezentanților europeni și americani.

Trump a refuzat să impună noi sancțiuni împotriva Rusiei, spunând: „Cred că există o șansă de a obține ceva, iar dacă faci asta, ai putea agrava și mai mult situația".

El și-a exprimat din nou nemulțumirile cu privire la costul războiului din Ucraina, indicând că nu va urma exemplul administrației Biden în ceea ce privește ajutorul militar acordat Kievului.

  • Doi soți care și-au construit cu 1,2 milioane € casa visurilor lor sunt obligați acum să o demoleze: „Nu ne dați afară, în stradă”
  • Prima reacție oficială a Statelor Unite, după ce Nicușor Dan a fost ales președinte: „Așteptăm cu interes”
  • Ce mesaj a transmis Olivia Cucoș, după ce a fost eliminată de la Chefi la cuțite! Concurenta a făcut parte din echipa verde: ”M-a pus la încercare în fiecare zi”
  • Polițiștii au rezolvat, în sfârșit, cazul care i-a bântuit 40 de ani. Ce s-a întâmplat cu Christine în ultimele momente de viață
  • Dialog halucinant la tv, în Rusia. Propagandiștii lui Putin se plâng că nu mai pot prelua pașnic puterea în România
  • Acuzat de trădare de fanii lui, Simion le promite că va contesta rezultatul alegerilor
  • Ce le-a promis Nicușor Dan copiilor lui înainte de a afla rezultatele alegerilor prezidențiale: „Nu sunt deloc stresat”
  • "L-a ucis, tocat și gătit cu legume" Șeful unui restaurant din Franța și-a mărturisit crima șocantă, urmată de un ritual învățat în Nepal
  • SCANDALOS Incompetența administrației Fritz a dus la pierderea unei finanțări europene de patru milioane de euro pentru Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” UPDATE Reacția lui Fritz și replica directorului Ovidiu Adam
Pentru mai multe detalii, va invitam sa vizitati stirea originala.
📈 ROBOTFX MetaTrader Expert Advisors and Indicators to maximize profits and minimize the risks

Ultimele stiri jurnalul

Copil de 10 ani lovit mortal de o mașină în Satu Mare

Un copil de 10 ani a fost lovit mortal de o mașină, marți, pe DN 19, în județul Satu Mare.

Pedepse cu închisoarea pentru părinți! Vor fi obligați să-și duc copiii agresori la consiliere psihologică

 Părinții care nu își duc copiii agresori la consiliere psihologică riscă sancțiunea cu închisoarea de la 1 la 3 ani, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament. Până acum, singura sancțiune ce putea fi aplicată în astfel de situații era doar amenda aplicată părinților.

Ce spune soacra lui Nicușor Dan: „Nu este pretențios absolut deloc. Mănâncă ce i se dă"

Soacra lui Nicușor Dan a povestit detalii din viața de familie a ginerelui ei.

Invazie de vipere într-un sat din România. Reptilele au invadat curțile oamenilor

O localitate din vestul țării a fost invadată de vipere, care au ajuns în curțile oamenilor.

BEC validează alegerile prezidențiale

Membrii Biroului Electoral Central au semnat, marți, procesul verbal care validează rezultatul celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale.

Investigații ale Consiliului Concurenței în sectorul auto. Inspecții inopinate la șase importatori

Consiliul Concurenței a efectuat inspecții inopinate la sediile a șase importatori auto, în cadrul unor investigații declanșate din oficiu pe piața serviciilor de întreținere și reparare a autovehiculelor și pe piața distribuției de piese de schimb.

Un urs şi-a făcut apariţia, pentru a treia oară în ultimele zile, în staţiunea Durău

 Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ a emis, marţi, un mesaj Ro-Alert, după apariţia unui urs în staţiunea Durău din comuna Ceahlău.

UE adoptă oficial al 17-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

UE a aprobat oficial cel de-al 17-lea pachet de sancțiuni impuse Rusiei din cauza războiului din Ucraina. Acesta include măsuri împotriva a aproape 200 de nave ale „flotei fantomă,” a anunțat marți Înalta Diplomată a UE, Kaja Kallas.

MAE, după anunțul retragerii lui Kathleen Kavalec: Va rămâne un prieten constant al României

Suntem siguri că va rămâne un prieten constant al României, transmite Ministerul Afacerilor Externe (MAE) de la București, după ce marți Ambasada SUA a anunțat retragerea lui Kathleen Kavalec.

Sfinții Constantin și Elena, protectorii creștinismului. Ce nu ai voie să faci în această zi

În fiecare an pe 21 mai, creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfinții Împărați Constantin și Elena. Sărbătoarea este așteptată cu bucurie și smerenie de numeroși credincioși, care își sărbătoresc cu acest prilej ziua onomastică.

Good News

Only good and positive news.