George Simion a fost invitatul Ancăi Alexandrescu, miercuri seară, la emisiunea „Culisele Statului Paralel” de la Realitatea Plus. Printre altele, el a vorbit despre alegerile prezidențiale și suveranism.
„Eu, începând cu seara zilei de 24 noiembrie (ziua primului tur al alegerilor prezidențiale anulate, din 2024-n.r.), am urmat un lider și am făcut ce trebuia să fac, pentru poporul meu, pentru liderul mișcării suveraniste și așa pot să dorm noaptea. Am dormit foarte bine în ultimele trei nopți pentru că pe toată perioada campaniei reușeam doar 4-5 ore”, a spus George Simion.
„Sunt unii care vă acuză că ați trădat și că ați făcut greșelile în mod intenționat în campanie, pentru că ați vândut meciul. Chiar unii care sunt suveraniști, spun ei”, a intervenit Anca Alexandrescu.
„Mulți se dau suveraniști. Să-mi spună care sunt acele erori forțate pe care le-aș fi făcut. Eu sunt cu conștiința împăcată că am dat tot ce am avut din mine ca lucrurile să iasă bine, ca să oprim acest tăvălug care, iată, era interesat de violuri inventate, au răscolit până și pe soția mea, când s-a dus la probe la Liceul Militar, în clasa a IX-a, l-au luat pe nepoțelul meu, mi-au inventat că n-aș sta cu chirie. Mi-au pus toată familia sub o teroare de nedescris și au încercat să mă facă să cedez sub diferite forme. Eu nu cedez și am zis-o și la dumneavoastră, pentru că au fost presiuni, începând cu 25 noiembrie, la adresa mea să denunț respectul pe care îl port față de Călin Georgescu, să trădez voința poporului român și n-am făcut asta”, a mai spus el, precizând că printre aceștia se află și Gigi Becali.