Comisia Europeană îl invită pe Musk să-și mute companiile în Europa: "Este absolut binevenit"

În timpul briefingului de presă zilnic al Comisiei, un jurnalist a întrebat dacă Elon Musk a contactat deja Uniunea Europeană pentru a-şi aduce aici companiile sau pentru a crea altele noi.
"Este absolut binevenit", a spus zâmbind Paula Pinho, purtătoarea de cuvânt a executivului european, în condiţiile în care şeful X a criticat adesea Bruxelles-ul pentru reglementările sale.
Colegul lui Pinho, Thomas Regnier, a adoptat o linie mai serioasă, subliniind că "toată lumea" este "binevenită să îşi înceapă" afacerea "şi să se stabilească în cadrul UE".
Comisia Europeană: "Elon Musk este absolut binevenit în Europa"
"Exact acesta este obiectivul iniţiativei Choose Europe", proiectul UE pentru întreprinderile nou înfiinţate şi în expansiune, a adăugat el, referindu-se la iniţiativa Comisiei Europene elaborate după ce Donald Trump şi-a început seria de tarife vamale punitive şi politica de sancţionare a universităţior.
Donald Trump şi Elon Musk şi-au arătat public, joi, disensiunile, într-un şir de schimb de replici.
Preşedintele american a declarat că a pus capăt misiunii bugetare a lui Musk, întrucât acesta a "înnebunit" din cauza unei decizii defavorabile vehiculelor electrice. "Cel mai simplu mod de a economisi miliarde şi miliarde de dolari în bugetul nostru ar fi să anulăm subvenţiile şi contractele guvernamentale" ale şefului Tesla şi SpaceX, a ameninţat el.
Pe reţeaua sa X, Elon Musk a declarat că SpaceX "va începe imediat dezafectarea navei sale spaţiale Dragon", utilizată de NASA în special pentru a transporta astronauţi la Staţia Spaţială Internaţională (ISS). Câteva ore mai târziu, acesta a părut să dea înapoi, scriind: "Ei bine, nu vom scoate din uz Dragon". Între timp, preţul acţiunilor Tesla a scăzut, compania lui Musk pierzând zeci de miliarde de dolari din capitalizare pe Wall Street şi închizând la -14,26%.
Înapoi la Homepage