Stirile romanesti de ultima ora, ultimele stiri online

09 iunie 2025

SPORT: Cristiano Ronaldo, discurs manifest după victoria cu Spania: „Dacă ar trebui să-mi rup piciorul pentru Portugalia, aș face-o!”

Cristiano Ronaldo, discurs manifest după victoria cu Spania: „Dacă ar trebui să-mi rup piciorul pentru Portugalia, aș face-o!”

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a avut un discurs manifest după succesul în fața Spaniei, spunțnd că ar fi dispus să-și rupă piciorul pentru națională.

S-a consumat a patra ediție a Ligii Națiunilor, Portugalia devenind singura echipă cu două succese. Franța și Spania au câte unul.

Cristiano Ronaldo șochează după victoria Portugaliei cu Spania, în finala Ligii Națiunilor

Spania a deschis scorul prin Martin Zubimendi la jumătatea primei reprize, dar lusitanii au egalat la scurt timp prin Nuno Mendes (26). Campioana europeană a trecut din nou în avantaj, prin reușita lui Mikel Oyarzabal din finalul primei reprize, dar Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea dupo o oră de joc.

Epuizat, „CR7” a părăsit terenul în minutul 88, fiind înlocuit cu Goncalo Ramos, care a și transformat, de altfel, primul la loviturile de departajare.

„Am simțit problemele medicale încă de la încălzire, sunt acolo de ceva vreme. Dar, pentru echipa națională, dacă ar trebui să-mi rup piciorul, aș face-o! E un titlu, trebuia să joc și am dat tot ce am mai bun, am mers cât de departe am putut. Am ajutat cu un gol.

Sunt atât de fericit. În primul rând, pentru această generație, meritam un titlu. Pentru cei din familiia mea, i-am avut aici. Să câștigi pentru Portugalia este foarte special. Am multe titluri, dar nimic nu este mai bun decât să câștigi pentru Portugalia.

Cristiano Ronaldo, discurs manifest după victoria cu Spania: „Dacă ar trebui să-mi rup piciorul pentru Portugalia, aș face-o!”

Lacrimile și simțul datoriei împlinite… Este frumos. Este națiunea noastră. Suntem un popor mic, dar cu o ambiție mare. Am trăit în multe țări, am jucat pentru multe cluburi, dar când vorbesc despre Portugalia, este un sentiment special.

Să fii căpitanul acestei generații este un motiv de mândrie. Câștigarea unui titlu este întotdeauna punctul culminant al unei echipe naționale. Viitorul este gândit pe termen scurt”, a declșarat el după festivitatea de premiere, potrivit O Jogo.

La prima ediție, care a avut loc în 2018/2019, Portugalia a învins în finală Olanda, cu 1-0, singurul gol fiind marcat de Guedes, în minutul 60. Ronaldo a fost integralist.