Poliţişti de frontieră arestaţi preventiv, după ce ar fi furat ţigări de peste jumătate de milion de euro

Flancat de poliţişti şi cu un zâmbet sfidător. Aşa a ieşit din sala de judecată fostul agent care lucra de doi ani la Poliţia de Frontieră Turnu, din Arad. E acuzat că a furat peste 900 de baxuri de ţigări de contrabandă, în valoare de 600 de mii de euro.
Din depozit lipseau inclusiv ţigarete care erau probe în diferite dosare.
Poliţişti acuzaţi că au furat ţigările confiscate de colegi
Vezi șiFilat de poliţişti în ultimele săptămâni, a fost prins marţi dimineaţă în timp ce furase alte 19 baxuri de ţigări. A încercat să scape şi a fost oprit abia după ce agenţii au tras 12 focuri de armă. Acţiona de fiecare dată noaptea şi ar fi fost ajutat la ultimul furt de un coleg aflat în ultima tură înainte de pensionare. Avocatul care îl apără spune că e imposibil ca un poliţist cu o conduită exemplară să fie în stare de asemenea fapte.
"Nu e dovedit că acesta, cu maşina lui personală, a cărat ţigări din PTF. El era în ultima tură de serviciu. A declarat că niciodată nu a intrat în camera de corupri delicte", a declarat Sebastian Popa Kaiser, avocat. Dânsul era la locul faptei? "Nu, nu, el dormea. A venit poliţia şi l-a luat din punctul de frontieră", a explicat apărătorul poliţistului.
Cei doi bărbaţi au fost suspendaţi din funcţii de superiori.
"Conducerea inspectoratului teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea se dezice de lucrătorii instituţiei care încalcă legea, şi va lua măsuri ferme faţă de personalul din subordine care comite astfel de fapte", a declarat Laura Bondar, purtător de cuvânt IPF Oradea.
Cei doi au contestat măsura arestului preventiv, iar decizia judecătorilor o vor afla peste două zile.
Înapoi la Homepage