Noul Spital Judeţean – când va fi semnat contractul de atribuire. De unde vor veni banii?

Preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Daniel Harpa, a declarat recent că în această săptămână va fi semnat contractul de atribuire a lucrării privind proiectul noului spital judeţean.
Conform sursei citate, urmează patru luni în care trebuie realizat proiectul, iar în ceea ce priveşte sursa de finanţare se caută soluţii pentru alte categorii de fonduri europene în condiţiile în care PNRR-ul „pică” pentru că nu mai e timp fizic pentru finalizarea lucrărilor.
„Referitor la noul spital judeţean, astăzi (luni, 21 iulie) am o întâlnire cu constructorul care a câştigat licitaţia, urmând ca tot astăzi sau în cursul ssăptămânii să semnăm contractul de atribuire a lucrării. Iar în perioada următoare să urmăm paşii ce sunt de urmat pentru a începe proiectarea. Din ce ştiu eu, avem patru luni de zile termen de proiectare şi să vedem cu acel act adiţional pe care urmează să-l semnăm la nivel de Ministerul Sănătăţii, fiind problema cu PNRR-ul. Nu ai cum să termini un spital până în iunie 2026. Se merge pe un act adiţional pe o altă sursă de finanţare. Deci proiectul se mişcă iar în perioada următoare vom ţine la curent cetăţenii cu sursa de finanţare, tot pe fonduri europene”, a declarat Daniel Harpa în cadrul emisiunii Revista presei… altfel, la MonitorTV.
Întârzieri şi optimism
Cât priveşte lucrările pe care trebuie să le facă administraţia judeţeană – cale de acces, utilităţi etc – preşedintele CJ a admis că sunt oarece întârzieri, însă e optimist că lucrările vor fi finalizate în timp util.
„Am discutat deja cu reprezentanţii Delgaz pentru a începe lucrările pe banii lor în ceea ce înseamnă utilităţi pe gaz şi curent. Pe partea astalaltă, toată finanţarea este din bugetul judeţean, este o sumă destul de mare, dar ne putem întinde pe un an, maxim doi ani de zile, dar suntem în grafic şi pe ceea ce înseamnă utilităţi, apă canal, gaz, etc. ñ cele patru luni de zile în care urmează a se efectua proiectare şi noi trebuie să mergem în paralel cu aceste lucruri de care m-aţi întrebat.”, a mai spus Daniel Harpa.
Ce se întâmplă cu cofinanţarea?
Una dintre dificultăţile ce au fost invocate în trecut a fost legată de cofinanţare, aproape 90 de milioane de euro, pe care bugetul judeţului clar nu o putea asigura. Şi se spera într-o susţinere de la nivel guvernamental, însă în contextul äusterităţii”din prezent, o astfel de variantă pare improbabilă. Dar preşedintele CJ susţine că ar fi soluţii – eventual un credit – în condiţiile în care şi cofinanţarea ar urma să fie mai mică.
„Acum, astăzi, nu pot să vă dau sigur o informaţie cu privire la cofinanţare, dar de ce vă pot asigura e că spitalul va fi construit. Că va fi în doi ani, că va fi în patru ani sau în trei ani… se va construi, iar, pentru partea de cofinanţare în cel mai rău caz, vom apela la un credit. Dar nu mai este vorba despre aceeaşi sumă cum a fost anunţată iniţial. Este vorba despre un spital mult mai mic, de patru sute şi ceva de paturi, deci nu putem vorbi de o cofinanţare pe care judeţul Neamţ să nu o poată suporta”, a mai declarat Daniel Harpa.
Conform unor informaţii neoficiale, se poartă discuţii pentru ca partea de proiectare să fie „prinsă”în PNRR, iar pentru partea de realizare a proiectului să fie identificată o altă sursă de finanţare.
Câştigătorul licitaţiei ar putea fi de acord cu această variantă, dar se aşteaptă verdictul de la Ministerul Sănătăţii.
Download NOW!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu