Gâlcă le-a dat ULTIMATUM celor doi petrecăreți de la Rapid: „Să nu se mai repete!”

Costel Gâlcă (53 de ani), antrenorul Rapidului, a vorbit despre situațiile lui Andrei Borza (19 ani) și Constantin Grameni (22 de ani). Aceștia au participat în urmă cu trei săptămâni la festivalul „Beach, Please!”, eveniment care a avut loc la Costinești.
Chiar dacă se aflau în timpul lor liber, Gâlcă a recunoscut că nu i-a picat bine această veste. Acesta ar fi preferat ca elevii lui să se concentreze pe recuperarea pentru următorul meci, în loc să petreacă.
„Beach, Please!” a avut loc în perioada 9-13 iulie 2025.
Borza și Grameni au fost surprinși la festival la o zi după ce Rapid o învinsese pe Argeș, scor 2-0, în prima etapă din Superliga. Grameni îi oferise un assist lui Dobre la golul 2.
Gâlcă are așteptări mari de la Borza și Grameni: „Nu încurajăm acest fapt”
Cei doi nu au încălcat regulamentul de ordine interioară de la Rapid, însă chiar și așa, Gâlcă n-a văzut cu ochi buni decizia celor doi.
„Borza avea o problemă la spate, iar din punct de vedere mental, nici el, nici Grameni nu erau 100%. Iar când nu eşti bine mental, nici fizic nu poţi fi la nivel maxim.
Bineînţeles că nu încurajăm acest fapt (n.r. - participarea la petreceri). Am avut o discuţie cu ei şi sper ca acest lucru să nu se mai repete. Nici în cazul lor, nici în cazul altor jucători.
Zilele de odihnă sunt pentru a veni cât mai bine la antrenament, pentru a se recupera”, a declarat Gâlcă, potrivit orangesport.ro.
La următorul meci de pe teren propriu cu CFR Cluj, Borza a fost trimis pe teren în minutul 74, în locul lui Rareș Pop, în timp ce Grameni a fost rezervă neutilizată.
Cu Ciuc, fundașul stânga a fost integralist, în timp ce Grameni n-a făcut parte din lot.
Giuleștiul l-a recrutat pe Borza în 2023, de la Farul, și a plătit în schimbul său 800.000 de euro. Clubul lui Gică Hagi va profita de plecarea acestuia, întrucât are un procent de 10% din revânzarea fotbalistului.
Rapid a plătit 400.000 de euro către Farul pentru transferul lui Constantin Grameni, în septembrie 2024.
Atât Borza, cât şi Grameni au venit după Campionatul European U21, aşa că era normal să resimtă oboseala, nu doar fizică, ci şi psihică.
Au venit după o vacanţă scurtă şi un consum emoţional intens. Nu a fost vorba că erau mai relaxaţi, ci pur şi simplu nu aveau concentrarea necesară imediat după un turneu atât de important pentru ei.
Consumul psihic a fost prea mare pentru ca nivelul lor de concentrare să fie cel optim. Dar acum sunt aşa cum trebuie să fie, iar lucrurile s-au aşezat.
- Costel Gâlcă, antrenorul lui Rapid
Download NOW!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu