Stirile romanesti de ultima ora, ultimele stiri online

23 noiembrie 2025

EDUCATIE: Arhivă majoră a Proceselor de la Nürnberg, în care au fost judecați pentru crime de război liderii naziști – lansată în variantă digitizată de Școala de Drept a Universității Harvard, la 80 de ani de la începerea procedurilor judiciare

Arhivă majoră a Proceselor de la Nürnberg, în care au fost judecați pentru crime de război liderii naziști – lansată în variantă digitizată de Școala de Drept a Universității Harvard, la 80 de ani de la începerea procedurilor judiciare

Arhivă majoră a Proceselor de la Nürnberg, în care au fost judecați pentru crime de război liderii naziști – lansată în variantă digitizată de Școala de Drept a Universității Harvard, la 80 de ani de la începerea procedurilor judiciare
Harvard Law School – Școala de Drept a Universității Harvard – a lansat săptămâna aceasta o arhivă digitală ce include peste 750.000 de pagini de documente de la cele 13 Procese de la Nürnberg, considerate a fi printre cele mai importante proceduri penale din istoria modernă, relatează Reuters. Lansarea a avut loc la exact 80 de ani d ela începerea acestor procese în care liderii naziști au fost judecați pentru crimele comise în cel de-al doilea război mondial.

Potrivit sursei citate, colecția Harvard de documente provenind de la Procese de la Nürnberg este a doua cea mai vastă astfel de arhivă, în afara Arhivelor Naționale ale SUA. Biblioteca universității a primit cea mai mare parte a documentelor în 1949, după ultima dintre aceste proceduri, iar altele s-au adăugat ulterior prin donații venite din partea participanților la procese.

Reprezentanții Școlii de Drept arată că materialele, ce pot fi acum accesate prin căutare în arhiva digitizată, oferă informații despre operațiunile de zi cu zi ale Germaniei naziste, în timpul războiului.

Activitățile de digitizare și de transcriere a documentelor a început în 1998, în condițiile în care cele originale, depozitate în cutii, începuseră să se altereze. Arhiva include transcrieri, note de informare, elemente folosite ca dovezi în cadrul proceselor, cărora Harvard le-a adăugat note de analiză și citări. 

  • În urma primului dintre aceste procese au primit condamnări 19 lideri naziști și șase organizații germane. În următoarele 12 procese, alți 200 au fost condamnați.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu